HafBezObav.cz
23. říjen 2019, 02:16:59 *
Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Novinky:

Časopis Výcvik   Domů   Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat  
Stran: [1] 2 3 ... 11   Dolů
  Tisk  
Autor Téma: Bojová plemena psů  (Přečteno 32074 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
HafBO Redakce
Strážný Pes
Třída otevřená
*

Zobrazit profil
« kdy: 09. Březen 2011, 09:16:02 »

Komentáře k článku "Bojová plemena psů".
Zaznamenáno
Luci033
Třída dorostu
*

Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
« Odpověď #1 kdy: 09. Březen 2011, 10:00:26 »

Označovat nějakou skupinu plemen psů jako "bojová" plemena je zavádějící. Mezi psy používanými k válečným účelům a mezi psy vyšlechtěnými k psím zápasům je rozdíl. Pokud v současnosti označení "bojová plemena" používáme pro plemena využívaná k psím zápasům, dostávají se do jednoho pytle značně odlišní psi a také jejich nebezpečnost spočívá pokaždé v něčem jiném.
Jsou psi, u nichž se po dlouhou dobu pěstovala bojovnost obrácená vůči vlastnímu druhu, tedy vůči psům. Dá se říci, že přirozený lovecký pud těchto psů byl cíleným šlechtěním (výběrem chovných jedinců s co největším stupněm bojovnosti směrované vůči psům) přeměněn na zabijácký pud vůči vlastnímu druhu. Týká se to plemen pitbulteriérů, amerických stafordšírských teriérů a bulteriérů. Tato plemena jsou při správné výchově povahově vyrovnaná, k lidem přátelská, mohou být výbornými rodinnými psy (při zápasech musí tito psi snést manipulaci od cizích lidí - koupání, ošetření, proto nejsou vůči lidem ze své podstaty agresivní). Špatná výchova samozřejmě může pokazit psa jakéhokoli plemene. Ovšem dobrá výchova pitbula ještě neznamená, že nebude nebezpečný ostatním psům. Má genetické přepodklady pro útočení na jiné psy, bojovnost zvanou mezi chovateli těchto psů "game" (stejně jako ohař či jezevčík mají vyvinutý lovecký pud). Někteří ve větší míře, někteří v menší - ale mají. Toho by si měli být vědomi všichni majitelé těchto plemen a podle toho se ve společnosti jiných psů a na veřejných místech chovat. I u psů, kteří "nikdy nikomu nic neudělali", se to jednou může stát. Stane-li se to jednou, probudí se vášeň (stejně jako se jezevčík při prvním proběhnutí za zajícem "rozloví", i kdyby předtím ležel tři roky na gauči).
Tendence zařazovat do skupiny "bojových" plemen rotvajlery a dobrmany zřejmě pochází ze zkušenosti, že tito psi jsou často využíváni jako služební plemena, jsou silní, ostří, mohou při konfliktu ublížit více než například kokršpaněl nebo čivava. Velcí ovčáci také budí hrůzu, i když jejich vlohy jsou zase odlišné od předchozích. Také mohou zlikvidovat cizího psa nebo dítě, pokud jsou asociálně vedeni. Oproti tomu tosa inu je sice pes využívaný k psím zápasům, ale v těchto zápasech se psi nekouškou a nestříká krev. Zápasy tos bývaly oblíbenou kratochvílí japonských samurajů a psí bojovník měl za úkol dostat svého protivníka na zem zápasnickými "chvaty", nikoliv kousáním (za kousnutí se vylučovalo). V jednom pytli máme tedy značně rozdílná plemena... Co s tím?
Rakouský způsob není špatný, podobné školení by u nás pomohlo i majitelům mnohem menších plemen... Ovšem nevím, zda by se v Česku podobný zákon zase nějak neobcházel, jak je zvykem. Každopádně by však pomohlo více osvěty - potkala jsem již celou řadu převážně mladých majitelek pitbulů a amstafů, které se divily, když jsem jim říkala, co mají za plemeno. Můj předchozí jezevčík málem zahynul v chřtánu pitbula podobně naivní majitelky, bylo mu v té době 12 let a ze zranění se léčil dlouho a bolestně (volně puštěný pitbul k němu přiběhl a zaútočil). Od té doby jsem o podobných plemenech nastudovala hodně. Znám i majitele, kteří jsou si vědomi, že jejich pes může být nebezpečný ostatním psům. V blízkosti jiného psa jej včas připnou na vodítko, varují ostatní, aby k jejich psovi nějaký malý nepřiběhl, vycvičili svého psa tak, aby se od nich nevzdaloval, přiběhl na přivolání - za to jim patří dík.
Seznamovat se je ovšem přirozená vlastnost psů, kteří jsou sociálními zvířaty - plemena vyšlechtěná na krvavý boj však jsou asociální, a to nelze zastírat. Mnoho takových "seznámení" už skončilo smrtí menšího psa či těžkým pokousáním většího. To je největší rozdíl, jakým se pitbul, amstaf či bulteriér liší od ostatních plemen. Bohužel se o něm málo mluví, argumentuje se tím, že pes je hodný, protože je hodný k dětem. Majitelé těchto plemen by měli znát pravdu a chovat se podle toho, a proto jsem u těchto plemen pro určitou regulaci - přísná evidence chovu, zákaz chovu těchto plemen bez PP, školení chovatelů a majitelů. A také mnohem větší postihy za pořádání ilegálních psích zápasů (nemyslím si, že je to v současné době tak ojedinělá věc, jak píše autorka - a to platí i pro Česko). A co se týká často zmiňovaných statistik, že nejvíc kouše německý ovčák, jezevčík a kříženci - to bude nejspíš tím, že jsou to nejčastěji chovaná plemena, že.
« Poslední změna: 11. Březen 2011, 15:30:46 od Luci033 » Zaznamenáno

Tchor
BOB, BIG

Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 09. Březen 2011, 12:06:33 »

u nas si sousedi poridily stene staforda bez PP v zhledem k absolutnimu nezajmu o jakoukoli vychovu to je dobra casovana bomba.
Zaznamenáno

Ladislav Tejml (Tchor)
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
Hyena
CAC
*

Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 09. Březen 2011, 13:09:55 »

Seznamovat se je ovšem přirozená vlastnost psů, kteří jsou sociálními zvířaty - plemena vyšlechtěná na krvavý boj však jsou asociální, a to nelze zastírat. Mnoho takových "seznámení" už skončilo smrtí menšího psa či těžkým pokousáním většího. To je největší rozdíl, jakým se pitbul, amstaf či bulteriér liší od ostatních plemen. Bohužel se o něm málo mluví, argumentuje se tím, že pes je hodný, protože je hodný k dětem. Majitelé těchto plemen by měli znát pravdu a chovat se podle toho, a proto jsem u těchto plemen pro určitou regulaci - přísná evidence chovu, zákaz chovu těchto plemen bez PP, školení chovatelů a majitelů. A také mnohem větší postihy za pořádání ilegálních psích zápasů (nemyslím si, že je to v současné době tak ojedinělá věc, jak píše autorka - a to platí i pro Česko). A co se týká často zmiňovaných statistik, že nejvíc kouše německý ovčák, jezevčík a kříženci - to bude nejspíš tím, že jsou to nejčastěji chovaná plemena, že.
Souhlasím s tím, že si mnozí majitelé "bulů" neuvědomují, jak  dispozice jejich psi mají a s čím se budou při výchově potýkat. Ale rozhodně bych netvrdila, že jsou to asociální plemena. Pokud nejsou cíleně  vedena k boji, většina z nich nemá problém ve vztahu fena x pes. A dost z nich zvládne při dobrém vedení  i kontakt s jednici stejného pohlaví.  Samozřejmě se tohle daří u psů, kde majitelé vychází z povahy plemene a dle toho přizpůsobují výchovu i držení zvířete. Bohužel problém je dost často nejen na straně majitelů bulů. Opakovaně tady na foru lidé sdělují zkušenosti s cizími psi, kteří majitelé nechají rovnou přijít k cizímu psovi, štěkat na něho atd. se slovy " on nic nedělá".  U některých plemen může mít takováhle volná seznamka  fatální důsledky .Přijde mi trochu zavádějící, že by někteří majitelé měli mít školení a majitelé jiných psů by si mohli dovolit nechat své mazlíčky vlčet. Moje zkušensot je, že je to jeden z velmi častých argumentů majitelů malých  špatěn socializovaných či nevychovaných psů- " oni jsou malí, oni neublíží, tj. oni smí takoví být".  Vždycky mi to spolehlivě otevře kudlu v kapse.
Zaznamenáno

Luci033
Třída dorostu
*

Zobrazit profil WWW
« Odpověď #4 kdy: 09. Březen 2011, 14:24:19 »

Hyena: Většina z nich nemá problém fena x pes, většina má problém se stejným pohlavím. Proto mluvím o asociálnosti. Myslím, že stoprocentně se prostě těmto plemenům ve vztahu k jiným psům věřit nedá. Opatrnost je proto na místě a páníček by měl takového psa důsledně sledovat i při hře s ostatními, i pokud jde o jedince, který do té doby nic neprovedl. Často se to stává až v období psychické dospělosti, ve dvou-třech letech se pes změní a páníček se diví, co to do něj najednou vjelo. Znám případ, kdy fena amstafa po šestiletém bezproblémovém soužití se dvěma čivavami v bytě jednoho dne jednu z čivav (fenu) zlikvidovala. Konflikty a různé hierarchické souboje mezi psy vznikají běžně, avšak začne-li bojovat takové plemeno, má výraznou převahu nad většinou ostatních a dopadá to tragicky. Taktéž střet s člověkem dopadá tragičtěji, než když někoho pokouše zvlčelý kříženec nebo pudl. Mně vadí jakýkoliv nevychovaný pes, a kolikrát to jsou právě malá plemena, která rostou po boku svých páníčků jako dříví v lese, to máte pravdu. Ovšem jejich nebezpečnost je fakt menší, tak proto se asi zatím nikdo nezabývá povinným školením pro jejich páníčky.
Zaznamenáno

Pavla+RaF
Strážný Pes
Dogus Suprus Maximus
*

Rusty (04-17) Franco (5.10.07) Tony (23.9.17)

Zobrazit profil WWW
« Odpověď #5 kdy: 09. Březen 2011, 14:52:39 »

Já furt nechápu, proč by měla tato plemena doplácet na to, že potkají nevychovaný a nekontrolovatelný jedince jiných plemen. Jen proto, že když už se to semele (i když ne vždy jejich vinou) jsou následky fatální? Vždyť oni za to nemůžou. Potkala jsem se svými psy již X desítek psů, kteří se absolutně neuměli přirozeně chovat k jiným psům. Takový jedinec vyvolá konflikt svým chováním hned. Ne vždy ten kdo zaútočí první je agresor. Pokud člověk umí číst psí chování, musí to vždy jednoznačně vidět - co bylo spouštěcí mechanismus.
Zaznamenáno

Hyena
CAC
*

Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 09. Březen 2011, 16:47:24 »

Citace
Hyena: Většina z nich nemá problém fena x pes, většina má problém se stejným pohlavím. Proto mluvím o asociálnosti.
No nenazývala bych to asociálností, spíše bych asi použila  "rysy plemene". Ono bulové nejsou jediní, kteří mají větší problémy se vztahy stejného pohlaví. Ta asociálnost už mi přijde hodně odsuzující, vzhledem k tomu v jakých jiných souvislostech pojem "asociální" běžně užíváme.
Citace
Opatrnost je proto na místě a páníček by měl takového psa důsledně sledovat i při hře s ostatními, i pokud jde o jedince, který do té doby nic neprovedl. Často se to stává až v období psychické dospělosti, ve dvou-třech letech se pes změní a páníček se diví, co to do něj najednou vjelo. Znám případ, kdy fena amstafa po šestiletém bezproblémovém soužití se dvěma čivavami v bytě jednoho dne jednu z čivav (fenu) zlikvidovala.
S tímhle už souhlasím naprosto.
Citace
Konflikty a různé hierarchické souboje mezi psy vznikají běžně, avšak začne-li bojovat takové plemeno, má výraznou převahu nad většinou ostatních a dopadá to tragicky. Taktéž střet s člověkem dopadá tragičtěji, než když někoho pokouše zvlčelý kříženec nebo pudl. Mně vadí jakýkoliv nevychovaný pes, a kolikrát to jsou právě malá plemena, která rostou po boku svých páníčků jako dříví v lese, to máte pravdu. Ovšem jejich nebezpečnost je fakt menší, tak proto se asi zatím nikdo nezabývá povinným školením pro jejich páníčky
Tak tady sice rozumím, co myslíte,a le naprosto nesouhlasím. Přesně tohle je , dle mého, podhoubí pro růst představ, že menší psi ( nebo některá plemena, abych se nedotkla majitelů menších psů) si mohou dovolit na své okolí, včetně  větších psů, cokoliv. Jen z toho prostého důvodu,  že ty druhé psi (děti) nemohou zabít.Ale, že majitelé těch velkých "potenciálně nebezpečných" psů musí zařídit, aby se těmhle malým při jejich extempore nic nestalo. A to už mi smrdí lehkou šikanou.Myslím si, že takto se v naší společnosti jenom tvoří prostor prosituace, kdy (a teď to přeženu) budou muset majitelé velkých psů nosti tyto onáhubkované na vodítku v náruči  a odkopávat od sebe psíky do výše kolen. protože tito " bezpeční psíci smějí vše" ovšem jakákoliv nevole ze strany velkého psa by se rovnala jeho odebrání a likvidaci.
Zaznamenáno

iwule
Dogus Suprus
*

Kytka a Kolouch

Zobrazit profil WWW
« Odpověď #7 kdy: 09. Březen 2011, 17:54:42 »

předem bych upozornila že v článku se odráží můj osobní názor a zkušenost. neřikám že to tak je vždy a všude. pro mě je "bojové plemeno" název který vytvořila média. samozřejmě pramení tak trochu z historie ale jinak je naprosto zcestný. co se týká psů co se používali ve válce a při psích zápasek tak bych řekla že je celkem jasný že se jedná o rozdílnou činnost a tak k tomu bylo přistupováno a psi podle toho cvičeni. to mi přijde celkem logický. jinak ta nebezpečnost. zastávám názor že bull nebo nebul plemeno je celkem jedno co se týká vztahu psů a psů stejného pohlaví. bull plemena tipu pitbul, amstaf a možná i bulteriér mají v sobě "zakodovanou" určitou nevraživost vůči psům. domestikace ale natolik pokročila a potlačila jejich pudy že si myslím že tomu už dávno tak není. zkrátka pokud má doma někdo dva samce tak je to vždycky určité riziko a nezáleží na tom zda jsou nebo nejsou bull. jejich zásadní nebezpočnost vidím pouze v tom že jejich stisk je podstatně jiný než u většiny plemen. dalším problémem je stále přetrvávající "game". odhodlání jít do všeho naplno, na život a nasmrt což je stále vlastní např. pitbulům ale zdaleka už ne v tak rozšířené formě jako dřív. dřív byli vybírání právě psi co game "měli" teď už je to naopak. takže zase jsme u toho vše záleží na výchově a na výběru konkrétního jedince. nevidim důvod proč by mělo být bull plemeno větší "asociál" než plemeno jiný.
Zaznamenáno

Bígl není hůř ovladatelný, jen páníček se při jeho výcviku hůře ovládá
Barushka
Dogus Suprus
*

Ferďásek vocásek

Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 09. Březen 2011, 18:14:14 »

předem bych upozornila že v článku se odráží můj osobní názor a zkušenost. neřikám že to tak je vždy a všude. pro mě je "bojové plemeno" název který vytvořila média. samozřejmě pramení tak trochu z historie ale jinak je naprosto zcestný. co se týká psů co se používali ve válce a při psích zápasek tak bych řekla že je celkem jasný že se jedná o rozdílnou činnost a tak k tomu bylo přistupováno a psi podle toho cvičeni. to mi přijde celkem logický. jinak ta nebezpečnost. zastávám názor že bull nebo nebul plemeno je celkem jedno co se týká vztahu psů a psů stejného pohlaví. bull plemena tipu pitbul, amstaf a možná i bulteriér mají v sobě "zakodovanou" určitou nevraživost vůči psům. domestikace ale natolik pokročila a potlačila jejich pudy že si myslím že tomu už dávno tak není. zkrátka pokud má doma někdo dva samce tak je to vždycky určité riziko a nezáleží na tom zda jsou nebo nejsou bull. jejich zásadní nebezpočnost vidím pouze v tom že jejich stisk je podstatně jiný než u většiny plemen. dalším problémem je stále přetrvávající "game". odhodlání jít do všeho naplno, na život a nasmrt což je stále vlastní např. pitbulům ale zdaleka už ne v tak rozšířené formě jako dřív. dřív byli vybírání právě psi co game "měli" teď už je to naopak. takže zase jsme u toho vše záleží na výchově a na výběru konkrétního jedince. nevidim důvod proč by mělo být bull plemeno větší "asociál" než plemeno jiný.

ámen Smiley
Zaznamenáno

"Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je."
J.Werich
Ahsia
Ultra Extra Super pes

Zobrazit profil
« Odpověď #9 kdy: 09. Březen 2011, 18:44:46 »

Mno, já tedy potkávám z 90% bull plemena z Bůh ví jakého chovu a s Bůh ví jakým původem, pravděpodobně křížence pittů se stafordy a neznám jediného, který by po dosažení dvou, tří let neměl problémy s ostatními psy stejného pohlaví. Jediné co z nich nedělá vraždící monstra je výchova (samozřejmě jak u kterých). Znám dokonce jednoho co zabil již několik psů, nespočet koček a nemá problém jít ani po člověku, ale to je asociál a dost za to může výchova/nevýchova. Tady tedy bohužel nevidím žádnou domestikaci, ta je možná tak v regulovaných chovech, kde není cílem podporovat to pro co byl pes šlechtěn - pro boje. Ale takových jak píšu na začátku potkávám velkou menšinu. Nicméně i chovatelka stafordů s kterou jsem se na toto téma kdysi bavila mi říkala, že ve vztahu k ostatním psům se jim nedá věřit nikdy a to je chová, má je doma, provozuje s nimi nespočet aktivit a miluje je. Konec konců tyto psy vyloženě přitahují různá individua, která si jimi zvyšují seběvědomí a to jim rozhodně na popularitě nepřidá. Za mě - výchovu samozřejmě potřebuje každý pes nehledě na rasu a na velikost, to samé správnou a včasnou socializaci, ale raději potkám jakékoli jiné plemeno, které když se mi vrhne po psovi stačí vzít za slabiny, či mu způsobit jinou bolest a pustí, než psa co se zakousne a je odolný proti jakékoli bolesti, jelikož má ten svůj dřív tolik opěvovaný "game" a prostě vyhraje za jakoukoli cenu....
Zaznamenáno
Ewiczka
Třída šampionů

Zobrazit profil WWW
« Odpověď #10 kdy: 09. Březen 2011, 18:58:26 »

Můj názor je takový, že u tohoto typu psů je zakořeněná nevraživost vůči jiným psům, většinou proti psům stejného pohlaví. Jsou poměrně nevypočitatelní, tady kousek od nás si paní pořídila ke svému staršímu psovi štěně, spokojeně spolu rostli, o pár let později se vrátila z práce domů a přivítal ji jen jeden...mladší zabil staršího psa. Tohle se u jiných plemen stane velmi zřídkakdy, takže neberu názor, že je to plemeno jako každé jiné.

Na sídlišti máme pár těchto psů, jeden mi 2x napadl mého psa, zbytek se majitelé snaží zvládat, ale stejně, jakmile uvidí psa, zmítají se na vodítku a majitelé jdou raději velkým obloukem, to samé já. Nevěřím těmto rasám, jak jsem psala, najednou jim rupne v hlavě a neštěstí je na světě.

Souhlasím, že vychovaný by měl být každý pes, je jedno, zda je to čivava nebo vlkodav. Potkávám tady dost vynervovaných malých Napoleonů, majitelé je omlouvají a neřeší, že ty malé krysy kousají zezadu ostatní do nohou, řeším to tak, jako bych řešila napadení větším psem, zkrátka svého psa hájím, ikdyž on tyhle prcky vůbec neřeší.
Zaznamenáno
Alča, Abby a Easy
Strážný Pes
Dogus Suprus
*

Abby *20.12.2005 Easy *18.6.2008 Noisy *18.11.2012

Zobrazit profil WWW
« Odpověď #11 kdy: 09. Březen 2011, 19:11:09 »

Já potkávám plemena typu bull poměrně hojně, neříkám, že jím ve vztahu samec X samec nebo fena x fena věřím, ale to osobně nevěřím žádnýmu plemeni. Ale všichni, co potkávám, jsou velice dobře vychovaní, vycvičení a téměř nekonfliktní jedinci (téměř píšu schválně, protože v pubertě může cvaknout každýmu psovi Wink). Např. pitka Julča, co s náma byla vloni na táboře je naprostý zlatíčko a je jí myslím 4 roky, pitbulík co potkáváme na Hájích zase miláček! Asi mám štěstí na pohodáře bo co já vím, ale mnohem větší problém mám s russlama a ohařema! To už radši potkám pitbula  Grin
Zaznamenáno

Ahsia
Ultra Extra Super pes

Zobrazit profil
« Odpověď #12 kdy: 09. Březen 2011, 19:51:26 »

Tak jasně, taky nemám s pitbuly nejhorší zkušenosti, jen se jich v souvislosti se svým psem nejvíc bojím, protože vím, že když už k zákusu dojde, pomůže leda vypáčit hubu a ne vždy je něco po ruce..... Obecně nejhorší zkušenosti mám s ridgebacky. Potkáváme bohužel samé nevychované, nevybité a labilní jedince  Undecided .
Zaznamenáno
Evina
Vítěz dne (BOD)

Zobrazit profil WWW
« Odpověď #13 kdy: 09. Březen 2011, 20:11:31 »

Já souhlasím s tím, že pitové a jim podobní jsou ve vztahu vůči jiným psům-samcům opravdu nevypočitatelní. Moje známá např. má pitbula, který je naprostý mazel, kámoš s každým, a to včetně psích samců. Jediné, co nesnáší, jsou kočky, ale je odvolatelný dokonce i tehdy, pokud už za nějakou mícou vylítne. Takže na kontě žádnou "kočkovraždu" taky nemá. Přesto s ním ale známá mezi ostatní psy nikdy nechodí bez košíku - prostě ví, co má doma a co by se mohlo stát.
Náš soused na chalupě má zase stafforda, který je i ve svých 13 letech ve velmi dobré kondici a v tomto věku si "to rozdal" s o dost větším ovčákem, kterého v souboji zabil - prokousl mu hrdlo....Pro toho ovčouna to bylo skoro vysvobození, protože jeho pán byl ochlasta, na psa kašlal a když byl na mol, bil ho. Ten pes pak útočil na vše, co mu přišlo pod čumák. Ten sousedův stafford je perfektně vycvičený, poslechne na slovo v jakékoli situaci, ale když je napaden, brání se a jakmile se jednou zakousne, už nepustí...Tu rvačku začal ten ovčák, kterému se podařilo svému, věčně ožralému, pánečkovi zdrhnout ze zahrady... My Bárnyho na chalupě velmi často potkáváme a náš Akouš se mu vyhýbá obloukem - bojí se ho jak čert kříže Grin Bárny na něj pokaždé vrhá děsně "nenávistné" pohledy a vůbec celým svým tělem jasně dává najevo "kdybych nemusel teď jít u nohy, tak seš mrtvej, kámo!" Ale protože má fakt perfektní poslušnost, tak si nedovolí neposlechnout svého pána a jít si to s Akoušem vyřídit. Já mám ale stejně pokaždé husí kůži, když se potkáme, když vím, co dovede. Soused s Bárnym totiž zásadně chodí na volno a bez náhubku...
Na jednu stranu si říkám, že by takoví psi, kteří fakt dokáží i zabít, měli nosit košík, ale na druhou stranu musím souhlasit i s tím naším sousedem, který říká: "proč bych ho otravoval s košíkem, když poslechne na slovo"...
Takže jsme zas u toho, že se "neměří všem stejným metrem"....bezpečnostní opatření by měli dodržovat všichni bez rozdílu, jak majitelé pitbulů a jim podobných, tak majitelé maltézáčků, jorků apod. A je, aspoň podle mě, jedno, jak to zařídí, aby nebyl jejich pes nebezpečný svému okolí.
Jinak já osobně mám nejhorší zkušenosti s RR, bíglama a jorkšírama. Ale zase je to jen a jen o tom, že tato plemena jsou "v kurzu" a pořizuje si je dost často určitý druh lidí...u RR je to často pro "efekt", u bíglů často z prosté neznalosti plemene (vždyť ta jejich štěnda jsou tak slaďoučká a přímo z nich čiší "nevinnost" Angel  Roll Eyes) no a u jorků si zas často lidi myslí, "že je to tak malinký, že se to nemusí vychovávat"... Slušní majitelé výše uvedených plemen, kteří vědí, co mají doma a své miláčky vychovávají a cvičí, mi snad prominou, jim výše uvedená slova nepatří. Wink
A co se týče zákonů, které by nějakým způsobem regulovaly chov psů k lepšímu, tak se obávám, že každá taková snaha u nás bude stejně buď "obejita", anebo "zadupána do země"...
Zaznamenáno

Evík
Pavla+RaF
Strážný Pes
Dogus Suprus Maximus
*

Rusty (04-17) Franco (5.10.07) Tony (23.9.17)

Zobrazit profil WWW
« Odpověď #14 kdy: 10. Březen 2011, 09:11:56 »

Mno, já tedy potkávám z 90% bull plemena z Bůh ví jakého chovu a s Bůh ví jakým původem, pravděpodobně křížence pittů se stafordy a neznám jediného, který by po dosažení dvou, tří let neměl problémy s ostatními psy stejného pohlaví. Jediné co z nich nedělá vraždící monstra je výchova (samozřejmě jak u kterých). Znám dokonce jednoho co zabil již několik psů, nespočet koček a nemá problém jít ani po člověku, ale to je asociál a dost za to může výchova/nevýchova. Tady tedy bohužel nevidím žádnou domestikaci, ta je možná tak v regulovaných chovech, kde není cílem podporovat to pro co byl pes šlechtěn - pro boje. Ale takových jak píšu na začátku potkávám velkou menšinu. Nicméně i chovatelka stafordů s kterou jsem se na toto téma kdysi bavila mi říkala, že ve vztahu k ostatním psům se jim nedá věřit nikdy a to je chová, má je doma, provozuje s nimi nespočet aktivit a miluje je. Konec konců tyto psy vyloženě přitahují různá individua, která si jimi zvyšují seběvědomí a to jim rozhodně na popularitě nepřidá. Za mě - výchovu samozřejmě potřebuje každý pes nehledě na rasu a na velikost, to samé správnou a včasnou socializaci, ale raději potkám jakékoli jiné plemeno, které když se mi vrhne po psovi stačí vzít za slabiny, či mu způsobit jinou bolest a pustí, než psa co se zakousne a je odolný proti jakékoli bolesti, jelikož má ten svůj dřív tolik opěvovaný "game" a prostě vyhraje za jakoukoli cenu....

Já jednoho znám (jsou mu 3 roky a 5 měsíců), dost dobře (mám ho doma) a můžu říci, že je ve vztahu s jinými samci v pohodě, bohužel mám doma ještě i RR, který většinou ty problémy vyvolá. Ale vím co si můžu dovolit a co ne. Vídám i jeho sourozence, který taky nemají problémy. Ale je jasné, že když druhý pes prudí, dlouho se přemlouvat nenechají, ale to asi většina samců a nemusí jít o bully.

Jinak jak píše Alča, mým psům dělají největší problémy asi ohaři a labradoři. Jsou na ně až moc hrrrrr a to při prvním kontaktu nedělá dobrotu. Neznám psa, který by v klidu rozdejchal když se k němu přiřítí cizý pes, byť v dobrém.
Zaznamenáno

Stran: [1] 2 3 ... 11   Nahoru
  Tisk  

Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Validní XHTML 1.0! Validní CSS!